Yas Süreci

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINI

Yas ve kayıplar

Bir elem sonrası veya kayıptan sonra yas çok ağır duygusal tepkilere neden olur. Bu aşamada çevredekilerin sosyal desteğini hissetmek ve yalnız olmadığını bilmek çok değerlidir.

Yas döneminin geçirilmesinde toplumsal destek kadar kişide duygusal konforun sağlanması doğal yas döneminin yumuşak geçişini kolaylaştırır. Yas aşamaları genellikle; inkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenmedir. Bu aşamalar hemen hemen her kişide belirgindir. Süreler değişebilir veya aşamalar ve belirtileri biraz örtük geçebilir.

Eğer kayba bir travma da eklenmişse veya daha öncesinden aşırı bağlanma, suçluluk duyma, kişilik bozukluğu gibi bilinç dışı bir sıkıntı zaten mevcutsa geride kalan açısından zorluklar yaşanabilir. Başa çıkma stratejilerinde kesintiler veya yetersizlikler ortaya çıkabilir. Bu durum arkada kalanın günlük yaşamını etkileyecek, ikili ilişkilerine ket vuracak derecede sıkıntı ve bunaltılar ortaya çıkabilir.

Bu aşamaya gelmeden psikolojik ve terapötik destek almak doğal bir durum olan kayba karşı zihinsel dayanıklılığı ve kabulü sağlar. Geçişi kolaylaştırır. Burada sağlanacak terapötik destek tamamen kişinin ihtiyaçlarına özgü ve hızlı destek verecek şekilde ayarlanmalıdır. İlaç tedavisi yas döneminin yumuşak geçirilmesine destek olmakla birlikte, yas veya kayıp dönemi sorunlu ve aşırı sıkıntılı geçenlerde çok fazla destek olamamaktadır. Bu nedenle uzamış yas durumlarında, grup terapisi, bilişsel-davranışçı terapi, EMDR, hipnoterapi, EFT ve farkındalık terapisi gibi yöntemler yarar sağlayabilir.