Konuşma

İletişim Sorunları
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINI

Uzman Seher Sönmez

(0553 486 28 83)

Anadolu Üniversitesi Dil ve Konuşma Terapisi Bölümü'nde yüksek lisansı tamamlayarak Dil ve Konuşma Terapisi uzmanlığını alan Seher Sönmez danışanlarını kabule başlamıştır. Bağımsız hizmeti için kendisiyle temasa geçebilirsiniz.

Konuşma bozuklukları

Konuşma öğrenilerek gerçekleşen bir eylemdir. Yoğun gözlem, dinleme, odaklanma, deneme - yanılma, düzeltilme ve geri bildirim ile giden zaman alıcı bir süreçtir. Yani konuşma beynin korteks tabakasının kontrolü altında gerçekleşir. Gece uykusundaki konuşma dahi korteksin kontrolündedir. Psikolojik veya ruhsal sıkıntılardaki diğer tüm bedensel belirtiler gibi bunaltı durumlarında konuşma da belirgin olarak etkilenir. Öğrenme sürecinde bozukluk, uygulama ve içselleştirmede sorunlar, akıcılıkta, bütünleştirmede problemler gibi faktörler konuşma işlevinde çeşitli belirtilere neden olur.

Konuşmakta olan bir kişide konuşma aniden kesilebilir. Böyle bir durumda altta yatan faktörlerin farkına varılması için psikoanaliz, hipnoanaliz yararlı olabilir.

Kekeleme, konuşmada takılma, tamamen konuşmanın durması, konuşamama, cümle yapısında sorunlar gibi, üç ila beş yaşından sonra ve ani ortaya çıkmış konuşma problemlerinde, tek başına hipnoz ve bilişsel davranışsal terapi etkili sonuçlar verebilmektedir.

Özellikle davranışsal öğrenme ve geri bildirim konularında bir konuşma uzmanından veya merkezinden ilave bir destek alınması gerekmektedir.