Kaygı bozuklukları

Korku
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINI

Endişe

Rahatsızlık verici olmakla birlikte endişe hali bedenimizde bulunan alarm sisteminin aktive olmasına bağlı normal savunma işlevidir. Beyindeki korku merkezinin bilişsel sistemle etkileşimi ile ilişkilidir. Bir insanın kendisini korumakta çok yararlı olan ve gerekli olan bu sistem bazen aşırı derecede aktive olarak gereksiz zamanlarda tetiklenmektedir. Bu tetiklenme sırasında kişi duygunun-düşüncenin-olayın farkında olmayabilir veya olsa bile engellemesinin mümkün olmadığını belirtir.

Endişe halleri normal korunma mekanizması dışında aşırı şiddette, sosyal ve mesleki yaşamı tehdit edecek halde, anlamsız, gereksiz veya duygusal ve sistemik bozukluğa yol açacak şekilde olursa tedavi gereklidir.

Yetişkinlerde rastlanan endişe halleri; panik atak veya panik bozukluklar, yaygın anksiyete bozukluğu, sosyal fobi, kaygı kontrol bozukluğu, travma sonrası stres, obsessif-kompulsif bozukluk, nesnel fobiler, eylemsel engellenmeler ve ketlenmeler gibi çeşitli gruplarda incelenebilir.

Terapide psikoanaliz, davranışsal ve bilişsel yaklaşım, hipnoterapi, EMDR, EFT, yüzleştirme, desensitizasyon gibi farklı durumlara özgü terapiler uygulanır. Çoğu kez bütüncül psikoterapi ve hipnoterapi kalıcı etki sağlayabilir. Yurt dışı çalışmalarda farkındalık terapisi de destekleyici ve çözümcü olarak yararlı bulunmuştur.