Ayrılıklar

Boşanma ve Ayrılık
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINI

Ayrılık ve terk acısında hızlı destek

Eğer gerçekten onunla ilişkinizin eski haline gelmesi mümkün görünmüyorsa ve artık acı çekmek istemiyorsanız hızlı destek için doğru yerdesiniz. Eğer onunla ilgili duygularınızı nötrleştirmek istiyorsanız ve gerçekten kararlı iseniz yardımcı olabiliriz. Detay için arayınız.

Ayrılık

İlişkilerin ikili çekim gücünde kırılmalar olunca bir tarafın veya hir iki tarafın onayı ile ayrılık kararı bilinç dışında verilir. Eğer diğer kişi yeteri kadar içselleştirilmiş ise ayrılık kararı ve eylemi daha kolay ve yumuşak geçer. Yine de tüm kayıplarda olduğu gibi geçirilmesi gereken belirli aşamalar mevcuttur. Bu aşamalarda bir destek gerekir.

Keşke herbirimizin, taraf tutmadan ve akıl vermeden bizi sadece dinleyecek bir arkadaşımız, dostumuz olsa. Ancak insan olmanın gereği ve arkadaşlık sevgisinin şartları gibi gördüğümüz için, diğer kişinin sorunlarını kendi sorunlarımız gibi görüp ona akıl verme, bir an önce yardımcı olma çabasına gireriz. Bu aşamada bazen tüm iyiniyetimize rağmen onulmaz yaralar oluştururuz. Ya ayrılınan kişi hakkında olumsuz ifadeler veya arkadaşımız hakkında yaralayıcı yorumlarda bulunabiliriz. Bu durum, ayrılık acısının artması yanında kişisel acısının da ortaya çıkmasına neden olur.

"Sebep oldun kebap ol" halk deyişinde olduğu gibi araya girmenin sorunlar oluşturduğunu tecrübe edenler ise destek konusunda kendilerini geriye çekerler. Bu sefer arkadaşlıklar dostluklar zedelenir.

İster anlaşılarak gerçekleşsin ister tek taraflı oluşsun ayrılık sonrası - süresi değişmekle birlikte - belirli aşamalardan geçmek zorunludur. Bu dönemleri geçerken dinleyen, izleyen ve destekleyen bir kulağa ihtiyaç vardır. Bazen konuşmak dahi içeriden gelen tıkanıklıkların çözülmesine yardımcı olur.

Eğer altta yatan bir kişilik sorunu veya bilişsel hatalı düşünme yapısı yoksa, ayrılık sorunlarında birkaç seans süren konuşma terapisinden sonra, EFT ve hipnoterapiden yarar görülebilmektedir.

Boşanma

Boşanma iki sevgilinin veya dostun ayrılmasından daha karmaşık ve çatışmalı bir duygu çalkalanması yaratır. Çünkü evlilik bir gün dahi sürse, zihin ve duygular ömür boyu bir adanmışlık konusunda kendisini ikna etmiştir. İstenmeden de olsa tüm yaşamın belirli bir kişi ile geçirilmesi konusunda bilinçli veya bilinç dışından planlar yapılmış, konumlandırmalar gerçekleştirilmiş, hayaller kurulmuştur. Dahası kaybetme korkusunun üstesinden gelinmiş ve bireyleşme dürtüsü ile birlikte yaşama ve yaşlanma konusundaki çatışmalara bir imza ile son verilmiştir. Bilinç dışımız anne /baba simgesiyle yeniden bütünleşme konusunda nihayi karara varmış ve tatmin olmuş hissetmektedir.

Tüm sorunlara ve çatışmalara karşın ilk kez boşanma kelimesinin ifadesi ve hatta eylemin su yüzüne çıkması bütün bu içselleştirilmiş ve durulmuş çatışmaların, öfke, kıskançlık, haset, endişe, korku, mutluluk, özgürlük hissi, arzu ve hatta şehvet duygularının bulunduğu çamur tabakasının karıştırılması etkisini yaratır. Kişi bu bulanık suda önünü göremez hale gelir. Kafa karışıklığı, düşünme ve odaklanma zorluğu, iç çekmeler, acaip içerikli rüyalar, uyku bozuklukları, yorgunluk hali, unutkanlık, eklem ağrıları veya kalp sancısı gibi fiziksel belirtiler her boşanma kelimesi ile tetiklenir.

Bu durumun üstesinden gelinmesi için en uygun yöntemin bastırma olduğu söylenir magazin kitaplarında. Gezin eğlenin, evliyken yapamadığınız ve çok istediğiniz şeyleri yapın. Beğendiğiniz yönleri öne çıkartın, fiziksel ve ruhsal açıdan değiştirin, aynaya daha sık bakın gibi öneriler gelir. Ama sabah yalnız kalkmaya hazır hissetmek, akşam yemeğinde ruhen yalnız kalmak, televizyondaki her evli çiftin davranışını izleyip o günleri anımsamak, suçluluk hissetmek ve suçlamak, zihnin sürekli onunla meşgul olması bastırma eylemini gerçekleştirmeyi mümkün kılmaz. Çünkü bilinç dışı kendine muhatap bir bilinç yani dingin bir zihin bulamaz.

Psikolojik destek bu aşamada yararlı olmaktadır. Çevreyi ve kendini net olarak görebilmek, ve geleceğe bakabilmek için bulanık suyun durultulmasında, belki gözlüklerin temizlenmesinde, zihindeki gri bulutların uzaklaştırılmasında destek vermektir. Burada psikolojik danışmanın yetenekleri ve yaşam tecrübesinin ve empati yeteneğinin çok önemli olduğu, tüm evlilik terapisi kongrelerinde üstünde önemle durulan bir husustur.

Bağımlılık

Bağımlılık; kimyasal maddelere (tütün, ilaç, uyuşturucu, alkol gibi) karşı olabildiği kadar diğer kişilere karşı da oluşabilir.

Bağımlı kişiler genellikle yaşamlarındaki diğer kişileri aşırı derecede önemseyen ve hatta kendi yaşamlarını göz ardı edecek kadar sorumlu hisseden bir çerçeve oluşturabilirler. Çoğu zaman vericiliklerinin farkına varmayabilir, hatta diğerlerini bu vericilikleri ile boğabilirler.

Bakıcı tipi bir kişilik veya ölçüsüz fedakarlık sarmalına girebilirler. Boğucu bir çevre oluşturabilir. Bakım vermeye bağımlı (kendini harap eden) bir kişilik ortaya çıkabilir. Artık yaşam sonuç odaklı hale gelebilir, diğerinin yaşamındaki sonuçlar öne çıkabilir (borcunu kapatmak, bir an bile bulaşığının olmaması, evinin bakımına gereğinden fazla itina göstermek gibi).

Almaya bağımlı kişiler ise vericilerin kaynaklarını en üst düzeyde kullanarak zaman içinde onların yaşam kalitesini ve standartlarını zorlayabilirler.

Çoğu kez verici tipte bağımlı kişiler kendi yönelimlerine uygun alıcı tipinde bağımlı kişileri bulurlar yada tam tersi olabilir. Öncelikle her iki tarafın al-ver dengesi uyumlu bir ilişkiyi yansıtıyor olabilir. Ancak zamanla bir tarafın dürtülerinin baskınlaşması diğer tarafın yaşam alanına ve özgürlüğüne saldırı haline dönebilir ve bir boğuntuya neden olabilir.

Gerek alıcı tip bağımlılık, gerekse kendini heder eden tipteki bağımlılık karşı taraf için zamanla yıkıcı ve boğuntu yaratıcı bir ortama neden olursa, kaçma isteği ile bağımlılık arzusu çatışmalara ve sosyal uyumsuzluklara neden olabilir.

Terapi tamamen danışanın hedeflediği yaşam tercihine göre düzenlenir. Çoğunlukla psikoanalize eşlik eden hipnoanaliz etkin sonuçlar vermektedir.